Dziewiętnastowieczny przełom naukowy zapoczątkowany przez Josefa Fraunhofera obserwacjami widma słonecznego, a zwieńczony modelem atomu Nielsa Bohra dokonał się w Europie Środkowej, na obszarze pomiędzy Monachium a Królewcem, pomiędzy Kopenhagą a Wrocławiem.

Paweł Szkaplewicz opowie o badaczach i noblistach, którzy niedaleko od Szczecina stworzyli współczesną fizykę.

Czytaj więcej...

Kosmos jest kolorowy, a jego barwy odsłaniają tajemnice zjawisk na niebie i na ziemi. Andrzej Armiński przedstawi podstawy fizyczne i zastosowania spektrografii - nauki o barwach.

 

Czytaj więcej...

Celestia nie jest programem komputerowym w rodzaju planetarium, który pokazuje wygląd nieba tylko z powierzchni Ziemi. Natomiast jest to darmowy (licencja GPL) symulator pozwalający na podróże po całym Wszechświecie, który został stworzony w 2001 roku przez programistę Chrisa Laurela i jest rozwijany przez wolontariuszy. Wykorzystują go do symulacji m.in. agencje NASA i ESA, producenci filmów i telewizja.

Czytaj więcej...

Jak powstają czarne dziury, jak wygląda biały karzeł, skąd się wzięło złoto, co to jest gwiazda dziwna i do czego może się przydać diagram Hertzsprunga – Russela. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z fascynującą ścieżką życia gwiazd udzieli Tadeusz Smela na pierwszym powakacyjnym spotkaniu PTMA Szczecin.

Czytaj więcej...

Planetoidy - co o nich wiemy, jak są zbudowane, gdzie się znajdują? Zapraszamy na wykład dotyczący małych ciał Układu Słonecznego - czwartek, 22 czerwca o godz. 19.00.

Czytaj więcej...

Znane i nieznane spojrzenie na jedne z najważniejszych przełomowych zagadnień astronomii - myśl kopernikańską - w świetle nauki i sztuki, na poważnie i z przymrużeniem oka.

Czytaj więcej...

Podczas najbliższego spotkania PTMA Szczecin gościmy prezesa Pracowni Komet i Meteorów - Przemysława Żołądka. Poznamy tajniki detekcji meteorów, dowiemy się również co spada nad Szczecinem. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Prelekcję zapoznawczą z tematem "tworzenia gwiazdy na Ziemi" na przykładzie Stellaratora Wendelstein 7-X.

Czytaj więcej...

Nasze ostatnie w tym roku spotkanie wzbogacone będzie o wykład otwarty o rezonansie grawitacyjnym w systemie planetarnym Kepler-60 oraz o metodzie odkrywania planet pozasłonecznych metodą tranzytu, a także inicjatywie YETI badającej, przy pomocy sieci teleskopów, młode i bliskie gromady gwiazd w poszukiwaniu egzoplanet. 

Czytaj więcej...

Strona 1 z 6

Login