Nowoczesna astronomia prawdopodobnie odarta jest z romantyzmu początków ery teleskopów, kiedy praca astronoma była ściśle związana z obserwacjami wizualnymi ale nie należy postrzegać tego jako złego aspektu tej pięknej nauki. Dziś to praca przy komputerze, obliczenia, pomiary. Może to brzmieć groźnie ale takim nie jest. Przy odrobinie zaangażowania i samozaparcia, w dzisiejszych czasach możemy robić prawdziwą i użyteczną astronomię w domu, szczególnie, że rozwój techniki funduje nam wspaniałą okazję do robienia tego na naprawdę przyzwoitym poziomie. Obserwacja gwiazd zmiennych to dziedzina gdzie amatorzy mają szczególnie duży wkład w prawdziwą naukę i prawdziwe projekty badawcze. Jak się do tego zabrać? 

Fotometria

Materiał do późniejszej obróbki i pomiarów jasności gwiazd uzyskujemy ze zdjęć, zrobionych własnym lub zdalnym teleskopem. Możemy też korzystać z ogólnodostępnych baz "nieobrobionego" materiału, zarejestrowanego przez innych, często profesjonalnych astronomów. Temat w zasadzie doskonale wyczerpują dwa opracowania AAVSO, do których linki udostępniamy poniżej:

Fotometria CCD: CCD Photometry Guide 
Fotometria DSLR (zdjęcia uzyskane za pomocą aparatów - lustrzanek) DSLR Photometry Guide

Podczas spotkań PTMA Szczecin miały miejsce prelekcje dotyczące wyżej wymienionych zagadnień, również do ściągnięcia poniżej:

20 marca 2014 - Ryszard Biernikowicz - Fotometria DSLR

16 czerwca 2014 - Andrzej Armiński - Fotometria CCD

 

Z tym bagażem wiedzy teoretycznej można przystąpić do pracy nad pomiarem jasności gwiazd zmiennych, brać udział w akcjach obserwacyjnych i raportować swoje wyniki do AAVSO lub innych organizacji, zajmujących się badaniem gwiazd zmiennych.

 

W razie pytań proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


facebook PTMA Szczecin

Login