Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, jak zrobić własną fotografię kosmicznych obiektów za pomocą urządzenia, które każdy z nas ma w swojej kieszeni.
W czasie wykładu słuchacze poznają tajemniczy świat planetoid - większych i mniejszych brył materii przemierzających niepostrzeżenie przestrzeń międzyplanetarną Układu Słonecznego, a także - co ponad wszelką wątpliwość potwierdzono nie tak dawno - podróżujących między gwiazdami.
Czy miłośnik astronomii dysponujący teleskopem optycznym o aperturze 20-30 cm i detektorem cyfrowym może przyłączyć się do obserwacji naukowych obiektów emitujących promieniowanie i cząstki o ogromnych energiach – w tym hit ostatnich lat „kilonowe”?
W najbliższy czwartek, prelegenci z PTMA Szczecin opowiedzą o niezwykle estetycznym zjawisku na niebie - aurora borealis.
W drugim odcinku warsztatów z fotometrii i obsługi programu AstroImageJ uzyskamy krzywą jasności gwiazdy widocznej na serii zdjęć nieba.
Każdej nocy miliony zdjęć nieba zrobionych przez teleskopy naziemne i kosmiczne trafiają na dyski komputerów i do chmury. Wiele z nich jest dostępnych publicznie. Analiza naukowa zdjęcia polega na mierzeniu widocznych na nim obiektów a w szczególności pozycji i jasności gwiazd, planetoid, satelitów.
Od historii drobnych ciał z warkoczami do praktyki obserwacyjnej.
Już niecały miesiąc pozostał do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną kolejnego instrumentu, Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. To będzie kolejny wielki krok na drodze do odkryć które zapewne całkowicie zmienią naszą wiedzę. Podczas czwartkowego spotkania porozmawiamy o teleskopach kosmicznych.