Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, jak zrobić własną fotografię kosmicznych obiektów za pomocą urządzenia, które każdy z nas ma w swojej kieszeni. 

Czytaj więcej...

W czasie wykładu słuchacze poznają tajemniczy świat planetoid - większych i mniejszych brył materii przemierzających niepostrzeżenie przestrzeń międzyplanetarną Układu Słonecznego, a także - co ponad wszelką wątpliwość potwierdzono nie tak dawno - podróżujących między gwiazdami.

Czytaj więcej...

Czy miłośnik astronomii dysponujący teleskopem optycznym o aperturze 20-30 cm i detektorem cyfrowym może przyłączyć się do obserwacji naukowych obiektów emitujących promieniowanie i cząstki o ogromnych energiach – w tym hit ostatnich lat „kilonowe”?

Czytaj więcej...

Zbliża się sześćdziesiąta piąta rocznica wprowadzenia na orbitę pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Po uzyskaniu pierwszych zdjęć powierzchni naszej planety, zrobionych z pokładu sztucznego satelity Explorer 6, wystrzelonego 7 sierpnia 1959 r., stało się oczywiste, że obiekty te mogą być wykorzystane również do zdalnego śledzenia i monitorowania różnych zjawisk na Ziemi.

Czytaj więcej...

W najbliższy czwartek, prelegenci z PTMA Szczecin opowiedzą o niezwykle estetycznym zjawisku na niebie - aurora borealis.

Czytaj więcej...

W drugim odcinku warsztatów z fotometrii i obsługi programu AstroImageJ uzyskamy krzywą jasności gwiazdy widocznej na serii zdjęć nieba.

Czytaj więcej...

Każdej nocy miliony zdjęć nieba zrobionych przez teleskopy naziemne i kosmiczne trafiają na dyski komputerów i do chmury. Wiele z nich jest dostępnych publicznie. Analiza naukowa zdjęcia polega na mierzeniu widocznych na nim obiektów a w szczególności pozycji i jasności gwiazd, planetoid, satelitów.

Czytaj więcej...

Od historii drobnych ciał z warkoczami do praktyki obserwacyjnej.

Czytaj więcej...

Już niecały miesiąc pozostał do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną kolejnego instrumentu, Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. To będzie kolejny wielki krok na drodze do odkryć które zapewne całkowicie zmienią naszą wiedzę. Podczas czwartkowego spotkania porozmawiamy o teleskopach kosmicznych.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 10

Login