Zapraszamy na serię bezpłatnych kursów astronomii, przeznaczony dla osób które ukończyły 60 rok życia. Zajęcia o zróżnicowanej tematyce prowadzone będą przez doświadczonych prelegentów szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Kursanci będą mieli możliwość zdobycia zarówno teoretycznej wiedzy z zakresu astronomii, jak i poznać temat w praktyce - podczas obserwacji nieba, czy uczestnicząc w badaniach naukowych. 

 

 


Kursy odbywały się będą od marca do grudnia 2019 w następujących blokach tematycznych:

#1 - obsługa teleskopów

#2 - fotografowanie nieba lustrzanką 

#3 - obserwacje wizualne gwiazd zmiennych 

#4 - fotografowanie ciał Układu Słonecznego

 #5 - naukowe obserwacje zjawisk na Słońcu 

#6 - co widać na niebie? (trwają zapisy!)

#7 - astrometria

#8 - fotometria

#9 - astrofotografia

#10 - korzystanie z baz danych obserwacji astronomicznych 

 


Kurs #6 - co widać na niebie?

 

Podczas tej części kursu opowiemy o Księżycu, dowiemy się czym jest światło popielate, czym się różni miesiąc synodyczny od gwiazdowego, opowiemy o największych kraterach i ciekawych miejscach na Księżycu oraz gdzie i jak je odnaleźć.

Zapoznamy się też z charakterystyką i historią obserwacji dwóch największych planet gigantów - czyli Jowisza i Saturna. Wyjaśnimy również takie pojęcia jak: opozycja, koniunkcja, ruch prosty, ruch wsteczny, rektascensja czy deklinacja.
W ramach kursu przewidziane są również obserwacje tych obiektów w obserwatorium znajdującym się na dachu budynku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ulicy Al. Piastów 48.

Dodatkowo pokażemy jak przy pomocy aparatu bądź smartfona oraz darmowych programów samodzielnie wykonać piękne zdjęcia śladów gwiazd (tzw. startrails).


Spotkania:

13 sierpnia, godz. 17:00 
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, al. Piastów 48, sala nr 13.

19-22 sierpnia (w zależności od pogody), 20.30
Obserwatorium ZUT 


Miejsce kursu:

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Budynek Jednostek Międzywydziałowych,
Al. Piastów 48, sala nr 13 na parterze.

 

Parking znajduje się przed wejściem do budynku. Budynek jest przystosowany dla niepełnosprawnych. 

 

Zapisy prowadzone są:

- za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- wypełnienie załączonego pdf i dostarczenie go bezpośrednio do prowadzących kurs 18 lipca do godz. 17.00: formularz zapisu

- przez poniższy formularz zapisu:  


Program szkoleniowy “Wiek Astronomii” jest elementem zadania publicznego BDO/SP/2019/033, dofinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin: “Integracja i aktywizacja osób starszych – wsparcie inicjatyw popularyzujących naukę i aktywność intelektualną seniorów na terenie Gminy Miasto Szczecin”.

UWAGA: 
Dla osób w wieku poniżej 60 lat zajęcia są płatne 40 zł jako darowizna na rachunek PTMA Szczecin lub gotówką w miejscu odbywania się kursu.

Tytuł przelewu: Darowizna na kurs Wiek Astronomii
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Szczecin
14 1090 2268 0000 0001 3624 9613

 


facebook PTMA Szczecin

Login